بهترین روش های افزایش قدرت ذهن و تمرکز برای برنامه نویسان

مقدمه

تمرکز بالا در انجام هرکاری مخصوصا برنامه نویسی اهمیت بسیاری دارد و یکی از چالش های اصلی برنامه نویسان محسوب می شود. این مقاله صرفا یک تجربه شخصی است و منبع علمی معتبری ندارد..

تمرکز چیست؟

طبق تعریف ی که وب سایت BetterUp مطرح می کند تمرکز یک روش برای پرورش ذهن است و باعث می شودد اندیشه فرد عملکرد خوبی داشته باشد و به حالت ذهنی آرام و خونسردی دست یابد. در واقه تمرکز به این معناست که اگر در حال انجام کاری هستید به اتفاقاتی که در محیط اطرافتان در حال رخ دادن است توجهی نداشته باشید و تمام حواستان معطوف به مربوط به فعل در حال انجام شماست.

در این مقاله اتفاقاتی که معمولا تمرکز اکثر مردم را به هم میریزد و قدرت ذهن را کاهش می دهد بررسی خواهیم کرد و برای هر کدام یک راه حل ارائه خواهیم کرد. به علاوه روش هایی برای افزایش و تقویت ذهن را با هم بررسی می کنیم

انجام چندین کار به صورت همزمان

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معمولا برنامه نویسان و افرادی که زمان زیادی را به کار با کامپیوتر مشغول هستند انجام می دهند این است که چندین کار را همزمان با هم انجام می دهند. چندین تب مرورگر خوب باز می کنند. همزمان موسیقی گوش میدهند و مشغول برنامه نویسی هستند. اگر جزو افرادی هستید که به این شکل کار کردن عادت کرده اید و احساس می کنید با انجام همزمان این کارها خیلی در طول روز جلو میفتید به شدت اشتباه می کنید. شما به مرور زمان قدرت تمرکز خود را از دست خواهید داد

راه حل چیست؟

یک روش خیلی ساده که روان شناسان توصیه می کنند تکنیک نفس گیری 5 ثانیه ای است. اگر شما در حال برنامه نویسی هستید و تلفنتان زنگ میخورد تا 5 ثانیه مکث کنید چشمتان را ببندید و یک نفس عمیق بکشید سپس تلفنتان را جواب دهید. این کار را برای انجام هرگونه فعالیتی حتی پاسخ به پیام دوست و همکارتان انجام دهید. بعد از 30 روز حتما متوجه تاثیرات افزایش قدرت ذهنی خود خواهید شد.

پیگیری اخبار و غرق شدن در فضای مجازی

همیشه اخباری هست که ما را عصبانی کند و به ما انرژی منفی بدهد یا تمرکزمان را به هم بریزد. به جای پیگیری هرگونه اخباری لازم است دو نکته را بدانید. نکته اول: شما توانایی تغییرات در مسائل سیاسی فرهنگی و اجتماعی را ندارید و بهتر است بدانید توانایی انجام تغییرات را در این موضوعات ندارید. پس به هیچ عنوان این اخبار را دنبال نکنید. نکته دوم: ما در فضای مجازی با بمب اطلاعات روبرو هستیم .اطلاعات مختلف با موضوعات بسیار زیاد. این اطلاعات باعث می شود ذهن شما به اطلاعات کم با عمق کم عادت کند و حسی به شما القا شود که همه چیز می دانید. این دقیقا وجه تمایز افراد موفق و ناموفق است. شما خودتان باید خوراک فکری ذهنتان را کنترل کنید. نباید اجازه دهید فضای مجازی ذهن شما را کنترل کند

گوش دادن به موسیقی

در حالت عادی نباید هنگام انجام فعالیت تخصصی مثل برنامه نویسی به آهنگ گوش دهید. اما خیلی ها به دلیل اینکه سال هاست به طور همزمان با کارهایشان به موسیقی گوش می دهند ذهنشان به این موضوع عادت کرده و واقعا به افزایش تمرکزشان کمک می کند. اگر شما هم می خواهید همزمان با برنامه نویسی موزیک گوش دهید پیشنهاد ما وب سایت noisli.com است. این سایت یک منبع عالی برای موسیقی پس زمینه است. گوش دادن به این نوع آهنگ ها اضطراب شما را کاهش داده و باعث بهبود فرآیند تمرکزتان می شود.خدمات وب سایت noisli رایگان است و برای ایرانیان هم قابل استفاده است.

خرید قهوه

خرید قهوه یک موضوع حائز اهمیت است که می تواند به تمرکز و قدرت ذهنی ما کمک کند. اما همان قدر که می تواند مفید باشد به همان مراتب می تواند مضر باشد. دانه های قهوه خوراکی به نوع عربیکا و ربوستا تقسیم می شوند. دانه های عربیکا همان دانه هایی هستند که معمولا طعم ترشی دارند و با آنتی اکسیدان بالا باعث تقویت معده و افزایش قدرت تمرکز خواهند شد. دانه های ربوستا دانه هایی هستند که کافئین بالایی دارند و باعث می شود که انرژی زیادی بگیریم و طعم تلخی دارند. موردی که می تواند برای ما نگران کننده باشد این است که قهوه ی ربوستا مصرف کنیم و پشت سیستم بشینیم. این کار باعث می شود به مرور زمان دریچه قلب ما گشاد شود و احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد پس حتما مراقب این موضوع باشید و قهوه ای استفاده کنید که درصد کافئین پایینی داشته باشد. یکی دیگر از دلایلی که باید به آن توجه کنیم این است که دانه های ربوستا ارزان تر هستند و خیلی از فروشگاه ها ربوستا را به جای عربیکا می فروشند. پیشنهاد ما به شما تهیه قهوه از مراکز معتبر است. فروشگاه اینترنتی فنجان ایرانی بزرگترین فروشگاه تولید و پخش قهوه به صورت عمده و خرد در ایران است. شما می توانید با مراجعه به این سایت قهوه مناسب با فعالیت برنامه نویسی با درصد ربوستای پایین تهیه کنید و همچنین خیالتان از کیفیت قهوه راحت خواهد بود. چون مستقیم با وارد کننده قهوه در تماس خواهید بود.

ثبت نظر جدید